DentExpert 9012 Győr, Malom út 6.

Fogzománc kopás | DentExpert Fogászat

Fogzománc kopás: Mitől lehet?

A fogzománc kopása súlyos problémát jelenthet a fogak egészségére, azonban a megfelelő kezeléssel és gondoskodással, mint amilyet a Dentexpert Fogászati Rendelő nyújt, sokszor megelőzhető és kezelhető.
Fogzománc kopás | DentExpert Fogászat A Dentexpert Fogászati Rendelő szakemberei elkötelezettek az egészséges szájápolás mellett, és minden páciensük számára személyre szabott kezelési tervet kínálnak, amely magában foglalja a fogzománc kopásának megelőzését és kezelését. Összegyűjtöttünk néhány fontos tudnivalót a fogzománcról és annak kopásával kapcsolatban, hogy ezzel is segítséget nyújthassunk pácienseink számára!

Mi az a fogzománc?

A fogzománc a fogak legkülső rétege, amely kemény ásványi anyagokból, főként hidroxilapatitból áll. A fogzománc rendkívül erős és tartós, és védi a fogakat a károsodástól és a kémiai ártalmaktól. A fogzománc vastagsága általában 1-2 mm között változik a fog felületének megfelelően, és az átlátszótól a fehéres-sárgáson át egészen a szürkésig terjedhet  a színe.

Miért kopik el a fogzománc?

1.    Savas ételek és italok

A savas ételek és italok, például üdítők, gyümölcslevek és savanyúságok, károsíthatják a fogzománcot hosszú távon. A savak felmarják és meggyengítik a fogzománcot, ami hajlamosabbá teszi a kopásra és a fogszuvasodásra.

2.    Túlzott cukorfogyasztás

A túlzott cukorfogyasztás bakteriális plakk felhalmozódásához vezethet a fogakon, a baktériumok savakat termelnek ami károsíthatja a fogzománcot. Az állandó cukorfogyasztás fokozza a fogszuvasodás kockázatát, ami hosszú távon a fogzománc kopásához vezethet.

3.    Helytelen fogászati szokások

Néhány helytelen fogászati szokás, például a fogak csikorgatása (bruxizmus), a fogakra nehezedő nyomás (túlzott rágás vagy harapás) vagy a fogkefe túlzott használata kopáshoz vezethet a fogzománcban.

4.    Gyomorsav hatása

Az erős gyomorsav, amely gyomorégés vagy gastrooesophagealis reflux (GERD) során visszajuthat a szájüregbe, károsíthatja a fogzománcot és növelheti a fogszuvasodás kockázatát.

5.    Kemény fogkefék használata

A túlzottan kemény fogkefék használata vagy helytelen fogmosási technikák használata kopáshoz vezethet a fogzománcban, különösen akkor, ha túlzott nyomást gyakorolnak a fogakra.

6.    Szájszárazság

A száraz száj csökkent nyáltermelést eredményezhet, ami a fogzománc kiszáradásához és károsodásához vezethet.

7.    Helytelen fogtisztítási szokások

Ha nem megfelelően tisztítjuk a fogakat, például nem mosunk fogat rendszeresen vagy nem használunk fogselymet, a fogzománcon felhalmozódó plakk és lepedék szintén károsodáshoz vezethet.
 

Hogyan előzhetjük meg a fogzománc kopását?

  • Kerülje a savas ételeket és italokat: Csökkentse a savas ételek és italok fogyasztását, és öblítse le a száját vízzel az étkezés után. Savas étel vagy ital fogyasztását követően legalább fél órát várjon a fogmosással.
  • Kerülje a túlzott cukorfogyasztást: Korlátozza a cukros ételek és italok fogyasztását, és válasszon egészségesebb alternatívákat, például gyümölcsöket és zöldségeket.
  • Használjon megfelelő fogápolási technikákat: Használjon puha vagy közepes keménységű fogkefét, és alkalmazzon megfelelő fogmosási technikákat, például körkörös mozdulatokat és gyengéd nyomást.
  • Rendszeres fogorvosi ellenőrzések: Járjon rendszeresen fogorvoshoz ellenőrzésre és dentálhigiénés tisztításra, hogy megakadályozza a fogszuvasodást és a fogzománc kopását illetve a fogínygyulladást.
  • Hidratáltság megőrzése: Igyon sok vizet, hogy megakadályozza a szájszárazságot, és ösztönözze a nyáltermelést.
  • Kerülje a helytelen fogászati szokásokat: Kerülje a fogcsikorgatást és a túlzott fogakra nehezedő nyomást.
  • Használjon fluoridot tartalmazó fogkrémet: A fluoridot tartalmazó fogkrémek használata segíthet megerősíteni a fogzománcot és csökkenteni a fogszuvasodás kockázatát. Életkornak megfelelő fogkrémet vásároljon, mert a gyermekeknek eltérő fluorid tartalmú fogkrémre van szükségük, mint a felnőtteknek. 

Az erős fogzománc = időtállóbb fogsor

A fogzománc kopása komoly probléma lehet, amely súlyos következményekkel járhat a fogak egészségére és megjelenésére nézve. Fontos megérteni a fogzománc kopásának okait és megelőzési módjait, hogy megőrizhessük a fogak erősségét és esztétikáját. Rendszeres fogorvosi ellenőrzések, megfelelő szájhigiéniai gyakorlatok és egészséges életmód segíthetnek csökkenteni a fogzománc kopásának kockázatát, és hosszú távon megőrizni a fogak egészségét és funkcióját. Ne hagyja figyelmen kívül a fogzománc kopását, és tegyen meg mindent annak megelőzése és kezelése érdekében.

Az átfogó szakértelemmel és a legújabb technológiákkal, a Dentexpert segít abban, hogy pácienseink visszanyerjék mosolyukat és fogaik egészségét.

Kérjen időpontot most rendelőnkbe!
Cookie Accepting
Online bejelentkezés